Program Zanocuj w lesie – czy nocowanie w lesie jest już legalne?

Nie jest tajemnicą fakt, że miłośnikom bushcraftu i survivalu zakaz nocowania w lesie był mocno nie w smak, a „szara strefa” nocowania w lesie wciąż się rozrastała. Te formy spędzania wolnego czasu (czy jak kto woli – hobby lub pasji) z roku na rok zyskiwały na popularności, a co za tym idzie, stanowiły coraz poważniejszą siłę. Z uwagi na znikomą szkodliwość biwakowania w lesie i trudność wykrycia tej aktywności, każdy kto chciał spędzić noc w lesie, zwykle i tak to robił. Niemniej środowiska związane z bushcraftem i survivalem nieustannie lobbowały za zmianą istniejącego, skostniałego systemu. I po części się to udało!

Zanocuj w lesie – skąd pomysł na program?

Początkowo ruszył jedynie pilotażowy program „Bushcraft i survival”, w trakcie którego w wydzielonych częściach lasu (zwykle były to duże obszary niezagospodarowanego turystycznie lasu) można było zupełnie legalnie przenocować. Program miał swoje ograniczenia, na przykład dotyczące liczby biwakujących osób oraz ilości „noclegów” dzień po dniu. Dodatkowo, każdy biwak w lesie musiał być zgłaszany do właściwego nadleśnictwa. Ostatecznie jednak, po zebraniu opinii i przeanalizowaniu efektów programu, zdecydowano się na jego kontynuację i poszerzenie formy.

Po raz pierwszy od lat możemy powiedzieć: nocowanie w lesie jest legalne. Co prawda wciąż nie w każdym lesie można nocować, a tam, gdzie jest to dozwolone, można robić to jedynie pod specjalnymi warunkami, ale to i tak spory krok naprzód i znacząca zmiana na lepsze, za którą pochwalić można Lasy Państwowe.

Jakie zmiany przyniósł program Zanocuj w lesie?

  • Powiększony został areał lasów, w których można zupełnie legalnie zanocować.
  • Planowanego noclegu nie trzeba już zgłaszać Nadleśniczemu (chyba że planujemy dłuższy niż 2-dniowy, albo będziemy nocować w grupie liczącej więcej niż 9 osób).
  • Wśród wyznaczonych przez Lasy Państwowe stref znajdują się teraz również takie, w których można używać ognia z kuchenek turystycznych.

Pamiętajmy, jednak, że nocować w lesie możemy wciąż pod pewnymi warunkami. Powinniśmy wciąż zgłaszać do Nadleśnictwa noclegi dłuższe niż dwa dni oraz liczące więcej niż 9 osób. W trakcie biwakowania nie wolno nam również niszczyć ściółki, drzew oraz rozpalać ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi.

Chcesz sprawdzić czy w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania możesz legalnie nocować w lesie? Zobacz strefy legalnego biwakowania na mapie programu zanocuj w lesie.