Gdzie przenocować w górach?

Pomysł o wyjeździe góry pojawił się nagle w Twojej głowie i nie ma opcji, aby udało Ci się zarezerwować chociaż maleńki jednoosobowy pokoik? Nic straconego. Zawsze możesz sprawdzić dostępność schronisk, które mają wiele zalet względem tradycyjnych hoteli i pensjonatów.

Nocleg w schronisku górskim – czy to idealny wybór dla każdego?

Niestety często zdarza się, że decyzja o wyjeździe na urlop przychodzi niespodziewanie. Trudno jest wtedy zarezerwować prywatne kwatery, zwłaszcza w sezonie. Niestety te bardziej wartościowe i przytulniejsze są oblegane przez turystów i zwykle rezerwowane już kilka miesięcy wcześniej. To jednak nic straconego, bo oprócz hoteli i pensjonatów do naszej dyspozycji są również schroniska górskie. W wielu sytuacjach wybór schroniska na na nocleg może okazać się nawet lepszą opcją niż tradycyjny pensjonat.

Podstawową zaletą schronisk górskich jest to, że zwykle są usytuowane bezpośrednio przy szlaku, dlatego nie musimy tracić czasu na dojazd do miejsca rozpoczęcia wędrówki tylko praktycznie całe dnie możemy spędzać w terenie. Dodatkowo schroniska są tańsze niż tradycyjne pensjonaty, a dostępność miejsc jest w schronisku jest zwykle większa. Nie warto jednak w 100% zawierzać temu, że uda nam się przenocować w schronisku jeśli nie zarezerwujemy wcześniej pobytu.

Czy schronisko PTTK może odmówić nam noclegu?

Choć teoretycznie każde schronisko PTTK powinno udostępniać miejsca noclegowe na podłodze, w praktyce nie zawsze tak jest i czasami będziemy zmuszeni przenocować na zewnątrz np. we własnym namiocie.

Z reguły podłogę do spania udostępnia się w schronisku kiedy:

  • brakuje wolnych łóżek,
  • warunki pogodowe są na tyle trudne, że zachodzi niebezpieczeństwo nie dotarcia do innego schroniska,
  • niemożliwym jest przenocowanie na przykład we własnym namiocie przed schroniskiem.

Trzeba również pamiętać o tym, że schronisko to nie hotel i o porównywalnym do hotelu standardzie można zapomnieć. Większość schronisk oferuje noclegi w wieloosobowych pokojach, w których nawet otrzymanie kompletu pościeli może wiązać się z dodatkową opłatą. Własna łazienka to w schroniskach również luksus, którego nie doświadczymy i musimy być przygotowani na to, że będziemy dzielić toaletę z innymi osobami.

Oczywiście niektóre schroniska oferują wyższy standard, czasami nawet zbliżony do hoteli, ale warto to sprawdzić przed ewentualnym pobytem. Jeśli więc cenimy sobie wygodę i oczekujemy większej prywatności i komfortu, powinniśmy myśleć o schronisku w górach jak o ewentualnej alternatywie dla spędzenia nocy pod chmurką albo awaryjną miejscówką w przypadku nagłej zmiany planów, a nie komfortowym lokum, w którym przyjemnie i beztrosko spędzimy noc.

Biwak w górach pod gołym niebem? Czemu nie!

Jeśli nie znajdziemy miejsca w schronisku lub hotelu, zawsze możemy zdecydować się na nocleg pod gołym niebem. Należy jednak wiedzieć, że w górach zabronione jest nocowanie „na dziko” poza strefami do tego wyznaczonymi. Nie można wędrować sobie szlakiem i nagle stwierdzić, że właśnie tu chcemy się zatrzymać i rozbić swoje obozowisko. Takie postępowanie grozi otrzymaniem poważnej kary finansowej. Namioty można jednak rozbijać legalnie na ogół tuż przy schroniskach. Niektóre z nich mają specjalne wyznaczone tereny, gdzie udostępniają trochę wolnego miejsca chętnym turystom. Warto jednak sprawdź wcześniej, czy schronisko, w okolicach którego będziemy przebywać, rzeczywiście zapewnia miejsca do namiotowania.