Biwak z psem w lesie – czy to legalne?

Jeśli uwielbiamy spędzać czas ze swoim psem na świeżym powietrzu i niestraszne nam długie piesze wędrówki, to na pewno świetną propozycją na spędzenie wolnego czasu może być dla nas biwak z psem w lesie. Zwłaszcza, że od dwóch lat możemy to robić legalnie na terenach wyznaczonych przez Lasy Państwowe. Nie musimy więc rezerwować dla naszego pupila popytu w hotelu dla psów na czas weekendowego wypadu do lasu, albo obawiać się mandatu za biwakowanie z psem, ale bez większych przeszkód możemy zabrać naszego czworonożnego przyjaciela ze sobą.

Jeśli jednak chcemy bezpiecznie i zgodnie z prawem nocować z psem w lesie powinniśmy pamiętać o kilku wymogach, które należy spełnić, takich jak wybór legalnego miejsca do biwakowania czy zabranie ze sobą niezbędnego psiego wyposażenia.

Namiot czy hamak? Jak nocować w lesie z psem?

Możemy spać razem z pupilem w namiocie, pod warunkiem, że rozbijemy namiot na twardym podłożu i nie zniszczymy runa leśnego. Z tego powodu Lasy Państwowe zalecają jednak, aby nocować w hamaku. Jeśli wybierzemy tę formę noclegu, pamiętajmy o zabraniu odpowiedniego posłania dla psa. Może to być niewielka mata izolacyjna ze śpiworem lub psi hamak. Hamak dla czworonoga należy zawiesić kilkanaście centymetrów nad ziemią, tak aby umożliwić psu swobodne i bezpieczne wejście do hamaka i wyjście niego. Zarówno mata ze śpiworem, jak i psi hamak zajmują bardzo mało miejsca w plecaku, więc można zabrać obydwa posłania i sprawdzić, w czym pies będzie wolał spać.

Podstawowy ekwipunek biwakowy dla psa

W psim ekwipunku oczywiście będzie musiała się znaleźć odpowiednia ilość karmy i wody, miska na jedzenie oraz smakołyki. Te ostatnie przydadzą się podczas odpoczynku, aby zająć czymś psa, gdy będzie się nudził. Aby urozmaicić pupilowi czas w trakcie wycieczki, można zabrać ze sobą jego ulubioną zabawkę np. piłeczkę lub frisbee.

Przyda się też niewielki ręcznik na wypadek, gdyby piesek zmókł i chciał zająć miejsce w namiocie. Do osuszenia sierści świetnie sprawdzi się ręcznik z mikrofibry, który bardzo dobrze chłonie wilgoć i szybko schnie.

Warto mieć ze sobą nawet parę litrów wody – pies podczas wypraw naprawdę potrzebuje dużo pić, a nie zawsze na trasie naszej wyprawy znajdują się zbiorniki wodne. Jeśli wiemy, że na szlaku będzie dostęp do rzeki lub strumienia to również dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą turystycznego filtra do wody.

Bezpieczeństwo podczas wycieczki z psem do lasu

Dla własnej wygody i bezpieczeństwa czworonoga powinniśmy się zaopatrzyć w pas biodrowy z karabińczykiem dopinanym do szelek lub obroży. Obroża powinna mieć identyfikator. Pies w lesie na pewno będzie wyczuwał obecność dzikich zwierząt, zatem powinniśmy stale mieć psiaka na smyczy. Podczas spoczynku można zamontować w ziemi wkrętak i dopiąć do niego kilkunastometrową smycz. Nie powinniśmy zostawiać pupila samego, poza naszą kontrolą. To my jesteśmy gośćmi w lesie, dlatego bądźmy odpowiedzialni. Zadbajmy nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale również innych mieszkańców lasu.

Biwak z psem w lesie to wymarzony sposób na relaks i spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Pamiętajmy jednak, aby nie naprzykrzać się naturalnym mieszkańcom lasu, dlatego miejmy naszego pupila stale pod kontrolą.

Przed wyprawą do lasu należy zabezpieczyć naszego psiego przyjaciela przed kleszczami. Możemy w tym celu zakupić specjalne tabletki, obrożę lub spray. Nie zapomnijmy o małej apteczce pierwszej pomocy na wypadek skaleczenia łapy, w której powinny znaleźć się opatrunki, przylepce, bandaże, rękawiczki i pęseta, a także środki przeciwbólowe, na zatrucia i biegunkę oraz środek odkażający.

Przy wyborze elementów ekwipunku, należy zwrócić uwagę na tworzywa, z których wykonane są akcesoria turystyczne dla zwierząt — powinny zajmować niewiele miejsca oraz być lekkie i poręczne, tak, aby można je było zabrać ze sobą na każdą wyprawę.

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat tego, jak bezpiecznie sprawować kontrolę nad psem w lesie zawsze możemy skorzystać z pomocy behawiorysty. W wielu miejscach w Polsce działają odpowiednie szkoły oferujące skuteczne szkolenia dla psów i ich opiekunów, z których dowiemy się, w jaki sposób profesjonalnie postępować ze swoim pupilem, również w trakcie spacerów w dziczy czy leśnych biwaków.